Novinky z webu 2
Plavání má srdce rádo
Plavání se považuje za nejvhodnější formu pohybu. Do činnosti se při něm zapojují velké svalové skupiny ramen, zad, horních a dolních končetin i hrudníku. Rytmická činnost všech těchto svalů potřebuje přísun kyslíku a živin do namáhaných oblastí. Tím nutí srdce, plíce a oběhový systém k vyšší činnosti. Plavání efektivně pomáhá zvyšování kondice.
Vodní všestrannost
Plavání nebo i cvičení ve vodě snižuje díky nadnášení vodou tlak působící na klouby. Při pohybu ve vodě nedochází k otřesům, pohyby těla jsou plynulé. Díky tomu jsou vodní aktivity vhodné i pro rehabilitaci po zranění, pro pacienty s nadváhou nebo pro těhotné.
Kromě nadnášení ale voda působí i proti tělu plavce. Díky tomuto odporu dochází k posilování všech svalů zapojených do pohybu, stejně jako byste zvedali činky v posilovně. Plavání je tak vlastně kombinací cvičení k posílení svalové vytrvalosti a aerobního tréninku k posílení vytrvalosti kardiovaskulární.
Nižší tep a lepší dech
Hydrostatický tlak a vztlak působí na krevní oběh plavce. Při plavání klesá srdeční frekvence a prohlubuje se dýchání. I při vysoké námaze srdeční frekvence dosahuje nižších hodnot než při srovnatelné zátěži u cyklistiky nebo běhu.
Podle některých statistik snižuje plavání riziko náhlé smrti až o 50 procent více než běh, chůze, nebo dokonce sedavý způsob života. Pravidelní plavci vykazují vyšší kardiovaskulární kondici než lidé věnující se pravidelně chůzi.
Plavání působí příznivě nejen na tělo, ale i na ducha. Pobyt ve vodě odstraňuje únavu a navozuje celkovou psychickou pohodu.
Kraul, nebo prsa?
Nejúčinnějším plaveckým stylem pro zvýšení kondice je kraul. Většina plavců používá styl prsa. Při něm se ale více uplatňují odporové síly vodního prostředí. Motýlek je ze všech plaveckých stylů nejnáročnější, a je proto vyhrazen jen zkušeným plavcům.
Kraulem lze spálit stejné množství kalorií jako při joggingu – 70kilový člověk spotřebuje hodinou plavání více než 500 kalorií. Samotný pobyt ve vodě způsobuje odvod tepla, tím zvýšení energetického výdeje a celkové zvýšení metabolismu. Na rozdíl od běhu ale nepřetrvává vyšší aktivita metabolismu po ukončení cvičení.
Radost z pohybu
Je jedno, jaký styl si vyberete. Pokud však chcete, aby se pozitivní účinky plavání projevily co nejdříve, musíte se mu věnovat pravidelně. Doporučená frekvence návštěvy plaveckého bazénu je přibližně 2–3krát týdně. Po krátké době začnete pozorovat sami na sobě hlavní přednosti vodního sportování:
- hydrostatický tlak vody pozitivně ovlivňuje výkonnost srdce, krevní oběh i dýchání,
- zvýšená tepelná vodivost vodního prostředí urychluje metabolismus,
- vodní prostředí nemá téměř žádný negativní vliv na pohybový systém,
- plavání pozitivně emočně působí na přetíženou psychiku člověka.
Chemie lásky umí zrychlit tlukot srdce
Většina básní a písní je o lásce. Znějí velmi poeticky a vznešeně, ale celá zamilovanost je vlastně pouze dílo přírody. Ta se tak stará o to, aby se lidský druh množil a nevymřel. A jak to tedy konkrétně funguje? Vědci hovoří o třech stadiích lásky: touze, přitažlivosti a oddanosti. V každé z těchto fází pak hrají hlavní úlohu jiné hormony.1. Touha
Touhu ovlivňuje především tělesná přitažlivost. V samém počátku zamilovanosti hrají hlavní úlohu především estrogen atestosteron. Můžeme tvrdit, že nejsme povrchní, jak nám záleží na tom, abychom si s protějškem měli co říct, ale u zamilování jsou čísla jasná. To, že se nám někdo líbí, je dáno:- z 55 % řečí těla,
- z 38 % tónem řeči
- a pouze ze 7 % je to ovlivněno tím, co říká.
2. Přitažlivost
Druhá fáze lásky je vlastní zamilovanost. Člověk myslí pouze na svého partnera. Když ho vidí, začne mu tlouct srdce rychleji, téměř nemusí spát ani jíst a vše je najednou jednodušší. V tomto období mají hlavní roli adrenalin, dopamin a serotonin.- Adrenalin – způsobuje, že pokud potkáte svou lásku, zrychlí se vám srdeční tep, začnete se více potit a vyschne vám v ústech.
- Dopamin – čerstvě zamilovaní mají v těle vyšší hladinu dopaminu, což je hormon, který dokáže spustit intenzivní pocit radosti. V těle účinkuje podobně jako kokain: člověk má více energie, menší potřebu spánku a lepší pozornost.
- Serotonin – je jedním z hlavních hormonů lásky. Způsobuje, že člověk nedokáže myslet celý den na nic jiného než na svého partnera. Vědci porovnávali hladinu serotoninu u lidí v počátečních fázích zamilovanosti s lidmi s obsesivně-kompulzivní poruchou a zjistili, že jejich hladiny jsou podobné.
3. Oddanost
Třetí fáze lásky, oddanost, je pouto, které drží lidi spolu dostatečně dlouho na to, aby spolu zplodili a vychovali děti. I toto je řízené hormonálně – především oxytocinem a vazopresinem.- Oxytocin je hormon, který drží rodiny pohromadě. Ve velkém množství se uvolňuje u žen i mužů během orgasmu, proto se vědci domnívají, že mezi páry, které spolu mají častěji sex, je pouto pevnější. Oxytocin se také ve velkém množství vyplavuje během porodu a pomáhá vytvořit pevné pouto mezi matkou a právě narozeným dítětem.
- Vazopresin neboli antidiuretický hormon je další důležitý hormon zodpovědný za stálost svazku, který se taktéž uvolňuje při sexu.
Přestože z chemického pohledu je láska a zamilovanost velmi neromantická záležitost, nehleďte na to a užívejte si svoje lásky každou minutu!
Sex s nemocným srdcem? Jde to
Mnozí pacienti se na toto téma stále stydí se svým lékařem hovořit. Často raději na svůj milostný život rezignují, což je však zcela zbytečné. Pro ty, kteří mají otázky, ale bojí se zeptat, je určen následující článek.
Nejdříve zdraví, pak láska
Vědci výzkumem na mnoha pacientech ukázali, že je možné se sexuálním hrátkám věnovat již týden po nekomplikovaném infarktu myokardu. Stačí mít na paměti základní pravidlo: sex je bezpečný pro lidi se stabilizovaným onemocněním srdce – pokud není srdeční choroba vaše či vašeho partnera dobře kompenzována, raději se milování dočasně vzdejte do doby, než se stav tohoto orgánu zlepší.
Infarkt při sexu je rarita
Vinou médií se může zdát, že se to stává zcela běžně, ale není tomu tak – infarkt, či dokonce úmrtí během milování jsou velmi vzácné. Sex je příčinou méně než 1 % náhlých srdečních příhod. Když už, tak bývají častější u mužů, u tří čtvrtin k němu dojde během mimomanželského sexu, nejčastěji s mladší partnerkou a v neznámém prostředí.
Jak se milovat s nemocným srdcem
- Nekomplikovaný infarkt – po srdečním infarktu stačí týden k dostatečnému zotavení, pak se můžete vrátit k milostným hrátkám.
- Angioplastika – proběhlo-li rozšiřování cév na srdci bez problémů, je možné se sexuálním životem opět začít již za několik dní.
- Otevřená operace srdce – pacienti po by-passu nebo jiné otevřené operaci srdce by s milováním měli počkat 6 až 8 týdnů, než se jizvy na srdci zcela zhojí.
- Léky na srdce – nezpůsobují poruchy erekce, ty mívají příčinu spíše ve stresu a strachu. Rozhodně tedy nezkoušejte léky, které vašemu srdci pomáhají, vysadit.
- Nitráty – léky ani potravinové doplňky podporující erekci nelze užívat, pokud muž bere nitráty pro bolesti na hrudi. Kombinace těchto látek může být velmi nebezpečná.
- Cvičení – trénink a pravidelná rehabilitace snižují riziko náhlé srdeční příhody během sexu.
- Zkouška – vyzkoušejte, zda vyjdete pěšky několik pater schodů – pokud ano, pak jste dostatečně zdrávi i na sex.
Lékař poradí
Sex patří k životu a je zbytečné se ho vzdávat, pokud to není nezbytně nutné. Odhoďte proto stud a zeptejte se svého lékaře, zda se můžete vrátit ke svému milostnému životu. Jistě vás nejen pochopí, ale také pomůže odbornou radou.
Potravinové doplňky – pro srdce občas riziko
Máte nemocné srdíčko a rádi byste vyzkoušeli nějaké potravinové doplňky? Pak pozor na některé přípravky. Určité látky totiž mohou zeslabovat či zesilovat účinek léků, například warfarinu. Rozhodně se napřed poraďte se svým lékařem.
Zelená řasa
Chlorella je sladkovodní zelená řasa, která obsahuje množství vitamínů a minerálů. Její propagátoři tvrdí, že je účinná jakoprevence rakoviny. Slouží také k očistě organismu, podpoře trávení a zvýšení počtu bílých krvinek. Protože však tato řasa obsahuje velké množství vitaminu K, může tlumit účinek warfarinu.
Lněný olej
Lidé užívají lněný olej jako lék proti řadě neduhů: artritidě,úzkosti, rakovině či jako prevenci infarktů. Ovšem kromě potravinových doplňků se vyskytuje především jako složka při výrobě barev a laků, mýdel či například linolea. Vnitřní užívání lněného oleje je potřeba konzultovat s lékařem. Vzhledem k tomu, že snižuje shlukování krevních destiček, může při jeho konzumaci snáze docházet ke krvácení.
Arnika
Arnika je rostlina, která se již velmi dlouho používá v bylinkářství a homeopatii. V Evropě se z ní připravuje více než 100 různých léků. Protože snižuje srážlivost krve, není vhodné ji užívat bez porady s lékařem. Arnika také stimuluje krevní oběh a má schopnost zvyšovat krevní tlak, zvláště v koronárních tepnách.
Kardiaci v ohrožení
Žádné potravinové doplňky by lidé s nemocným srdcem neměli užívat bez porady s lékařem. Pro ně nevhodných a potenciálně nebezpečných látek, které lze běžně sehnat v obchodech, je totiž celá řada. Za všechny uvádíme například:
- bromelain, který je součástí některých přípravků na hubnutí,
- jód,
- železo,
- pupalkový olej,
- třezalka tečkovaná,
- vitaminové a multivitaminové přípravky.
Lékaři ve světě používají novou metodu ke snížení vysokého tlaku. Znají ji i čeští kardiologové
Vysoký tlak trápí v dnešní době stále více lidí. Většinou se ho podaří snížit pomocí léků a úpravou životního stylu – tedy zbavením se nadváhy, omezením soli, snížením stresu, pravidelným pohybem… Co když ale tlak zůstává vysoký navzdory všem těmto opatřením?Hledá se příčina
Nejprve by měly být vyloučeny i jiné důvody, které vedou k takzvané „sekundární hypertenzi“. Co tedy lékaři nejprve zjišťují?- Zda se za vysokým tlakem neskrývá onemocnění nadledvin, ledvinných cév nebo podvěsku mozkového.
- Pokud jsou druhotné příčiny vyloučeny, mluvíme o „primární“ neboli „esenciální“ hypertenzi.
- Když je tlak vysoký i přes veškerou léčbu a pacient užívá např. pět různých léků zcela bez efektu, jde o tzv. „hypertenzi refrakterní na léčbu“ – právě v těchto případech se uplatňuje nová, revoluční a velmi účinná metoda snižování tlaku. Ta spočívá laicky řečeno v přerušení nervů zásobujících ledviny.
Nervy v nečinnosti
Ledviny jsou stejně jako jiné orgány zásobeny nervy, které nelze vůlí ovládat. Tyto nervy ale mají vliv na průtok krve ledvinami. V těch následně dochází k řadě dějů, které se navzájem ovlivňují, a také k uvolňování hormonů působících na krevní tlak a na stažení cév v celém těle. S nápadem, že přerušením výše uvedených nervů je možné dosáhnout i snížení vysokého tlaku, se zrodila nová metoda léčby.Přes třísla až k ledvinám
Výhodou je především skutečnost, že k přerušení nervů není zapotřebí operace. Celý zákrok proběhne při minimálně invazivní katetrizaci, kdy se lékař vpichem do tepny probíhající v třísle dostane do krevního řečiště. Dále pokračuje do břišní tepny, ze které odstupují i ledvinné tepny. Zde je oboustranně elektrickým proudem přerušen průběh nervů. Celkově jde asi o půlhodinový zákrok bez celkové anestezie, jsou podány pouze léky proti bolesti.A výsledky?
Protože jde o děje, které na sebe navazují, je při čekání na výsledky zapotřebí trpělivost. Výrazné snížení tlaku je možné pozorovat za měsíc, u některých pacientů jde ale i o delší dobu. Důležité je ovšem i následující:- Snížení tlaku touto metodou má příznivý vliv na celkový zdravotní stav pacientů.
- Je zastaveno další poškozování cév (ateroskleróza).
- Snižuje se nadměrná zátěž srdce.
- Pokud dojde ke snížení krevního tlaku, je možné ve spolupráci s lékařem postupně vysazovat léky na tlak.
- Pacient bez medikace se tak vyhne případným nežádoucím účinkům.
Zákrok jen někde
Zkušenosti s touto metodou mají lékaři v USA, Německu, Austrálii a Polsku. V České republice je zatím tento výkon prováděn ve Fakultní nemocnici Olomouc a nově také v Nemocnici Podlesí.
Máte vysoký tlak? Dejte si kiwi
Milujete ovoce a hledáte takové druhy, které vám budou nejen chutnat a obsahovat dostatek vitamínů, ale ještě něco navíc? Sáhněte po kiwi. Pravidelná konzumace tohoto ovoce totiž mimo jiné příznivě ovlivňuje i vysoký krevní tlak.Spolehlivě snižuje
Šťavnatá zelená dužina kiwi obsahuje velké množství luteinu, který se řadí mezi antioxidanty. To jsou látky, které chrání tělo před poškozením škodlivými produkty vznikajícími v organismu při metabolické přeměně látek. Vědci v Oslu prováděli výzkum, kdy náhodně vybrali dvě skupiny pacientů s mírně zvýšeným krevním tlakem. Jedna z těchto skupin konzumovala denně po dobu osmi týdnů ke své obvyklé stravě tři plody kiwi, druhá skupina dostávala jedno jablko. Po uplynutí osmi týdnů měli pacienti, kteří pravidelně jedli kiwi, nižší tlak než pacienti pravidelně konzumující jablka. Efekt tří snědených kiwi denně byl tak prokázán.Léky nepřekoná
Lékaři však upozorňují, že neexistuje žádná zázračná potravina, která by jako mávnutím proutku vyřešila všechny problémy s vysokým krevním tlakem. Léčba tohoto onemocnění je složitá a musí být komplexní. Sami však můžete pro své zdraví udělat také hodně:- změnit životní styl,
- pokuste se zhubnout,
- více sportujte,
- zdravěji a alespoň 5× denně jezte,
- zařaďte do jídelníčku kiwi – výborně se hodí třeba k dopolední svačině.
Pozor na alergii
Při konzumaci kiwi buďte ale opatrní. Jedná se o poměrně aromatické ovoce a u některých lidí může vyvolávat alergii. Pokud by se tedy u vás objevila vyrážka, zažívací obtíže či jiné alergické projevy, vynechte kiwi ve své stravě a poraďte se se svým lékařem. Bez jeho vědomí nikdy nevysazujte léky, které vám předepsal na tlak. Náhlé změny krevního tlaku, ke kterým po vysazení léků může dojít, mohou být velmi nebezpečné a mohou ohrozit život pacienta.
Průvodce snížením hladiny cholesterolu
Ten verdikt slyší od lékaře stále více lidí: „Příliš vysoký cholesterol.“ Hodnoty nad normál přitom znamenají velké „šance“ pro kardiovaskulární onemocnění, především pak pro infarkt či mrtvici. Pokud jste se i vy dozvěděli, že vaše hodnoty cholesterolu nejsou ideální, pokuste se je co nejvíce snížit.Jezte zdravě a pravidelně
Jak se ukazuje, pro snížení hladiny cholesterolu není důležité jen to, co jíte, ale také kdy a jak jíte. Ve studii British Medical Journal se uvádí, že lidé stravující se 6x nebo i víckrát za den, mají hladinu cholesterolu v krvi nižší o 5 % než ti, kteří jedí nepravidelně a méně často. A to bez ohledu na tělesnou hmotnost či fyzickou aktivitu. Podle studie vedou velké porce a dlouhé přestávky mezi jídly k vyšším hodnotám cholesterolu – na vině jsou změny v metabolismu.Snižujte s rozumem
- Jezte pouze nízkotučná masa, tedy drůbež, ryby a mořské plody. Některé ryby, například treska, mají méně nasycených tuků než třeba kuře.
- Omezte příjem masa na maximálně 150 gramů za den (i méně) a raději odstraňujte kůži.
- Pamatujte, že bílé maso má obecně méně nasycených tuků než maso červené.
- Pozor na konzumaci kachen a hus – ty mají nasycených tuků nadbytek. Alespoň z nich odstraňte kůži.
- Hlídejte si denní příjem cholesterolu – neměl by překročit 200 mg za den (například 100 gramů krevet má 167 mg cholesterolu).
- Vejce sice obsahují cholesterol, ale také důležitý lecitin. Pokud sníte týdně maximálně 3 až 5 vajec, bát se nemusíte.
Přemýšlejte o náhradách masa, které mají nízký obsah nasycených tuků a cholesterolu – jsou to například o fazole a tofu (sójový sýr). Fazole mají hodně vlákniny, která pomáhá snižovat hodnoty cholesterolu.
Aby i srdci chutnalo
Neustále se dozvídáme nové tipy a rady, co udělat pro zdravé srdce. Ovšem fakt, že u nás každoročně onemocní na kardiovaskulární onemocnění desítky tisíc osob, naznačuje, že na to moc nedbáme. Kromě pokročilého věku a pohlaví, zvýšené hladiny cholesterolu, nedostatku pohybu či nadváhy přitom hraje důležitou roli také náš jídelníček – alespoň tady bychom mohli kvůli srdci něco změnit.
Správný jídelníček není žádná věda
Strava může výrazně snižovat krevní tlak. Co by tedy v našem každodenním stravování mělo být aspoň minimálně zastoupeno?
- nutné jsou potraviny obsahující nenasycené mastné kyseliny
- ovoce a zelenina
- přidejte mléčné nízkotučné výrobky
- ořechy
- strava obohacená o kyselinu listovou – účinně se podílí na snižování hladiny homocysteinu, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění, v krvi
Vitamin K a ti další
Vitamin K hraje důležitou roli při přenosu elektrických impulsů vsrdci a doporučuje se v souvislosti s vysokým krevním tlakem, srdeční arytmií a městnavým srdečním selháním. Je obsažen v listové zelenině, kapustě, špenátu, tuřínu, listových salátech, květáku a brokolici. Najdete ho také v rybách, játrech, masných výrobcích, vejcích a některých obilovinách. Další nutné vitaminy a minerály nepostradatelné pro zdravé srdce jsou:
- vitaminy skupiny B,
- vitaminy E a C,
- koenzym Q 10,
- L-karnitin,
- hořčík a draslík (K).
„Káčko“ versus ředění krve
Užíváte léky na ředění krve? Pak pozor na kombinaci s vitaminem K! Ten může mít právě na tyto léky jistý vliv. Tyto léky napomáhají léčbě a prevenci vzniku krevních sraženin, ale v kombinaci s vitaminem K může dojít ke komplikacím. V takovém případě je nutné omezit příjem potravin bohatých na draslík – méně kapusty, špenátu, růžičkové kapusty, petržele, listové zeleniny a zeleného čaje. Při užívání těchto léků se také vyhněte brusinkovému džusu a alkoholu. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se s lékařem o tom, jak velkou dávku vitaminu K můžete denně přijmout a jaké volně prodejné léky a vitaminové doplňky můžete užívat.
- Pozor na alkohol – vypít jednu skleničku červeného vína denně je v pořádku (dokonce prý zvyšuje hladinu takzvaného „hodného“ cholesterolu), ale pokud to budete přehánět, vystavujete se riziku srdečních příhod.
8 tipů, jak začít nový rok zdravěji
Nikdy není pozdě začít pracovat na nových předsevzetích. S některými začínáte na Nový rok poněkolikáté, jiná jsou pro vás nová. Jaká to jsou nejčastěji? A jak to udělat, aby většina z nich byla splnitelná?- Buďte aktivní:Aspoň 150 minut týdně věnujte mírnému cvičení, nebo 75 minut intenzivnímu, případně zkombinujte obojí. Fyzická aktivita je něco, co pomůže vašemu tělu udržet se v dobré kondici – a stačí třeba chodit každý den pěšky do schodů.
- Buďte realističtí: Velmi často lidé porušují novoroční předsevzetí proto, že jsou nereálná. Dávejte si tedy taková, která jsou splnitelná, a začněte po malých dávkách. Nezdravých návyků se nezbavíte během jednoho dne.
- Jezte zdravěji: Začněte tím, že v prvních dnech odstraníte jedno nezdravé jídlo z jídelníčku, ne všechna najednou, to byste pravděpodobně nevydrželi dlouho. Při úspěchu pokračujte vyřazením dalšího a tak dále. Vybírejte si zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, nízkotučné atd.
- Zhubněte: Tím, že se pokusíte snížit svou váhu, snížíte i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Cvičte, hlídejte si přijaté kalorie.
- Nekuřte: Kouření je dalším z rizikových faktorů v případě srdečních onemocnění.
- Nesnažte se mít příliš mnoho řešení: Není přece pravidlem, že musíte pokrýt novoročními předsevzetími všechny oblasti života – vyberte si jen jednu nebo dvě (jako například zdravou výživu, odvykání kouření či zvládání stresu a hněvu), které jsou pro vás nejdůležitější, a stanovte si dosažitelné cíle.
- Nastavte si opravdu vlastní předsevzetí: Podle toho, co chcete vy, ne co chce vaše okolí (manželka, děti, kolegové či přátelé). Dosažitelnost pak bude pro vás reálnější, než když budete plnit přání někoho jiného.
- Odměňujte se: Do svých plánů zahrňte i kontrolu plnění předsevzetí, rozhodněte se, kam byste chtěli dojít například během šesti měsíců, a stanovte si pro sebe odměnu, pokud své cíle budete plnit průběžně.
Chcete udělat něco pro své srdce? Zbavte se nadbytečných kil
Nejen po vánočních svátcích trápí řadu z nás nadbytečné kilogramy. Pro někoho jde o záležitost čistě jen estetickou. Pro jiné z nás ale mohou být kila navíc časovanou bombou, která tiká zcela bezbolestně, ale každým okamžikem ohrožuje naše srdce a cévy. A jak je známo, kardiovaskulární nemoci jsou ve vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí. Můžeme se jim nějak vyhnout?Nadbytečné kilogramy nejenže představují pro naše srdce a cévy zbytečnou zátěž, ale obezita je také spojena s metabolickými riziky. U lidí s nadváhou se mnohem častěji objevuje cukrovka a také zvýšená hladina tuků (zejména cholesterolu) v krvi. To je pak příčinou rychlejšího poškození cév, které může vyústit vevysoký krevní tlak, infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.
Kdo je v nebezpečí?
Větší riziko hrozí zejména mužům – mužský typ obezity, kdy je tuk uložen v oblasti kolem břicha, je spojen s mnohem vyšším rizikem náhlé srdeční či mozkové příhody. Naopak ženský typ obezity s uložením tuku na bocích, hýždích a stehnech sice trápí dámy mnohem víc než k ideálu krásy často lhostejné pány, ale pro dotyčné neznamená tak dramaticky zvýšené riziko jakoobezita mužského typu.A jak zhubnout?
Zbavit se nadbytečných kilogramů, pokud vás navíc zlobí srdce, může být velmi komplikované. Nejlepší motivací ale je naše zdraví.- Začněte prohlídkou u lékaře – Pokud jste delší dobu nesportovali, bude dobré nechat se před zahájením jakékoliv pohybové aktivity vyšetřit lékařem. Ten by vám měl doporučit pro vás vhodný sport a varovat vás v případech, kdy je vhodnější se zátěži vyhnout.
- Zvolte si přiměřený pohyb – Sportovat neznamená zničit se. Zátěž by se měla zvyšovat postupně a měli byste ji vždy přizpůsobit tomu, jak se cítíte. Zejména pro jedince s nadváhou, navíc ohrožené srdečními chorobami může být těžké najít vhodný druh pohybu. Dejte přednost spíše aerobní aktivitě, která srdci i cévám prospěje. Zkuste začít s rychlejší chůzí, plaváním, během na lyžích, pokud jste toho schopní, je ideální i jogging. Důležitá je nejen pravidelnost – cvičit bychom měli minimálně 3–4krát týdně – ale také to, aby nás sport bavil. I malé pravidelné procházky nám prospějí víc než jednorázové přetížení, které navíc nemusí srdce dobře snášet.
- Jezte s rozumem – Zkuste jíst zdravěji a méně. Ze začátku může být těžké změnit své zvyky, ale soustřeďte se na to, aby se na vašem stole objevovaly kvalitní potraviny, hodně ovoce, zeleniny, bílé maso a rostlinné tuky. Omezte nejen živočišné tuky a smažená jídla, ale i cukr a bílou mouku.
Infarkt o Vánocích? Častější, než byste čekali
Konec roku se tradičně nese ve znamení novoročních předsevzetí, která běžně přinutí stovky až tisíce lidí k lednové návštěvě posilovny. Pokud přeceníte své síly, srdce jako každý sval na nezvyklou námahu reaguje a problém je tu. Nechcete-li na svátky skončit v nemocnici, je dobré o možných zimních rizicích vědět, postupovat s rozvahou a srdce šetřit.V období kolem Vánoc a začátkem ledna každoročně prudce stoupá počet srdečních příhod. Předvánoční shon, přemíra dobrého jídla a pití, vystupňované rodinné problémy a velké utrácení či zadlužení spojené s nákupem vánočních dárků srdcinesvědčí. Zvyšuje se hladina stresu, který přispívá ke vzniku infarktu myokardu.
Za infarkt může i kratší den a chladné počasí
Teorií, které by biologicky vysvětlovaly, proč nejvíce infarktů vzniká v zimě, je více. V zimních měsících ubývá denního světla, na které naše tělo reaguje hormonálními změnami. Mění se hladina stresového hormonu kortizolu, který snižuje práh pro vznik srdečních příhod. Vlivem nízkých teplot se zužují cévy vyživující srdce, které tak dostává méně kyslíku. Srdce také musí v chladu pumpovat usilovněji, abychom se udrželi v teple, což dále zvyšuje jeho nároky na zásobení kyslíkem.Očkováním proti chřipce chráníte i srdce
Blížící se chřipková sezóna představuje pro srdce další zimní riziko. Je známo, že zánět může vyvolat srdeční infarkt. Chřipka v těle zánětlivou reakci nastartuje. Při zánětu se mohou srdečnítepny snadněji zablokovat. Nejlepší ochranou je očkování proti chřipce, které by měli podstoupit všichni lidé starší 65 let a dále ti, kteří mají nemocné srdce.Vánoční stres srdci neprospívá
O svátcích si více dopřáváme, váha jde rychle nahoru. Lenošíme u televize, popíjíme, kouříme. To vše přispívá ke vzniku náhlé srdeční příhody. Období volna je také velmi stresující, pokud jde o rodinné problémy. Ty mají tendenci se o Vánocích vyhrocovat. Je jedno, zda jde o nejistotu v zaměstnání, finanční potíže, či partnerské vztahy. Všechny mají stejně ničivé účinky na naše zdraví. Místo hádek si raději vyjděte na delší procházku. Přijdete na jiné myšlenky a svému srdci uděláte přiměřeným pohybem dobrou službu.
Metabolický syndrom ohrožuje srdce více než samotná obezita
Lékaři neustále varují: hlídejte si kvůli srdci a celkovému zdravotnímu stavu svoji hmotnost! Jenže i štíhlí lidé mohou trpět srdečním selháním, zatímco někteří obézní nemají v tomto směru žádné problémy. Jak je to tedy možné a je nadváha pro srdce opravdu tak nebezpečná?
Obezita je velkým rizikem, ovšem metabolický syndrom větším. Tým řeckých lékařů provedl studii, která potvrdila, že více než hmotnost (resp. body mass index neboli BMI) ovlivňuje rozvoj srdečního selhání přítomnost metabolického syndromu.
Metabolický syndrom je komplex poruch, mezi které patří:
- nízká citlivost buněk na inzulín,
- vysoký krevní tlak,
- vysoká hladina triglyceridů,
- diabetes,
- obezita mužského typu.
Srdce v ohrožení
Dobrovolníci zmíněné studie byli rozděleni podle BMI do skupin s normální hmotností, s nadváhou nebo s obezitou a podle přítomnosti nebo nepřítomnosti metabolického syndromu. Výsledky potvrdily, že lidé s normální hmotností trpící tímto syndromem mají zvýšené riziko rozvoje srdečního selhání 2 až 2,5krát v porovnání s obézními lidmi, kteří jsou metabolicky zdraví. Účastníci studie, kteří měli vyšší než normální váhu a zároveň trpěli metabolickým syndromem, měli riziko rozvoje srdečního selhání nejvyšší.
Jak se vyhnout metabolickým problémům
Obézní lidé mohou být v mládí fit, své zdraví si ale do vyššího věku udrží jen vzácně. Ovšem hlídat pouze hmotnost nestačí! I štíhlí jedinci by se měli starat o své zdraví a přizpůsobit tomu iživotní styl. Metabolický syndrom je vysoce rizikový faktor rozvoje srdečního selhání a dalších závažných onemocnění.
Abychom se ho vyvarovali, je třeba si udržovat v doporučeném rozmezí tyto hodnoty:
- hmotnost,
- krevní tlak,
- hladinu tuků a cukru v krvi.
Konkrétní hodnoty a rady, jak docílit těch „správných“, vám poradí ošetřující lékař nebo nutriční terapeutka.
Na cvičení s rozumem
Pohyb tělu obecně prospívá. Ale cvičení, které není organismus schopen zvládnout, srdce nadměrně zatěžuje. Nesnažte se všechny prohřešky Vánoc vyřešit najednou, začněte pomalu. Ochráníte tak nejen své srdce, ale máte také mnohem větší šanci své novoroční předsevzetí dodržet.
Jak vám tluče srdce?
Rychlost tepu, někdy označovaná také jako srdeční puls, udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Rychlost tepu se může u různých lidí značně lišit v závislosti na jejich fyzické kondici, ale srdeční puls se často velmi rychle mění i u stejného člověka.Jaká je normální rychlost tepu
Pro dospělého člověka může být normální rychlost tepu jakákoli hodnota mezi 60 až 100 za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. U špičkových atletů se dokonce klidový tep může pohybovat okolo 40 úderů za minutu a například světoznámý cyklista Lance Armstrong měl normální klidový tep 32 úderů za minutu. U kojenců a malých dětí je naproti tomu normální tep vyšší. Srdce zdravého novorozence tluče rychlostí až 160 úderů za minutu a u předškolních dětí je normální klidový tep i 120 úderů za minutu.Změřte si svůj tep
Dvě nejlepší místa na lidském těle pro měření rychlosti tepu jsou na vnitřní straně zápěstí (kde prochází vřetenní tepna) a dále na krku (v místech, kde můžeme nahmatat krční tepnu). Při měření rychlosti tepu můžete buď počítat údery během celé minuty, nebo si zkrátit počítání jen na 30 sekund a výsledek pak vynásobit dvěma.Co nám prozradí rychlost tepu
I když dnes lékaři mají k dispozici mnohem sofistikovanější metody vyšetření, pořád svým pacientů měří „obyčejný“ tep. Zrychlený nebo dokonce nepravidelný tep nám totiž může napovědět mnoho o zdravotním stavu člověka.Rychlost tepu mimo jiné ovlivňuje:
- tělesná námaha, fyzická aktivita
- celková kondice
- tělesná teplota i teplota okolního prostředí
- pozice, kterou právě zaujímáme
- aktuální duševní stav – tep vám spolehlivě zrychlí vzrušení, zlost, strach nebo úzkost
- některé léky také mohou ovlivňovat srdeční tep
- rychlost tepu se zvyšuje v průběhu mnoha akutních onemocnění, například při horečce
- některá chronická onemocnění mohou tep dlouhodobě zvyšovat, například chudokrevnost
Nechcete infarkt? Pánové, cvičte!
Odborníci tvrdí: intenzivní cvičení snižuje u mužů riziko infarktu. Jedinci, kteří poctivě cvičí minimálně 3× týdně, mají výrazně nižší riziko vzniku infarktu ve srovnání s muži stejného věku, kteří necvičí vůbec.Výhody jsou jasné
Výsledky vyplynuly z harvardské studie a byly uveřejněny v American College of Sports Medicine. Do průzkumu byli zařazeni dospělí muži, u nichž se sledovaly údaje týkající se citlivosti na inzulin, hladiny cholesterolu a zánětlivé markery. Účastníci měli 2× za rok vyplnit dotazník, ve kterém uvedli, kolik času věnovali každý den fyzické aktivitě. Výsledky jasně ukázaly, že intenzita cvičení má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.Cvičení snižuje hladinu cholesterolu
Riziko vzniku infarktu u intenzivně cvičících mužů se snižuje především proto, že pohyb má vliv na zvýšení hladiny tzv. hodného cholesterolu (HDL). Celkově to může být až o 38 %. Vzorky krve byly odebrány 18 225 mužům. 454 z nich utrpělo nefatální infarkt a 412 z nich mělo ischemickou chorobu srdeční. Ti všichni měli méně „dobrého“ cholesterolu a více „špatného“ cholesterolu a kromě toho měli vysoký krevní tlak či cukrovku.Na snížení rizika infarktu má vliv více faktorů
Intenzivní fyzická aktivita je spojena s o 22 % nižším rizikem infarktu u mužů. Inverzní vztah lze částečně vysvětlit blahodárnými účinky fyzické aktivity na hodnoty cholesterolu, vitaminu D a látek, které sledují dlouhodobou kompenzaci diabetu a jejichž hodnoty poskytují nepřímou informaci o průměrné hladině cukru v krvi. V případě vitaminu D je prokázáno, že osoby, které ho mají v těle dostatek, trpí méně chorobami srdce a cukrovkou.
- Začněte prohlídkou u lékaře – Pokud jste delší dobu nesportovali, bude dobré nechat se před zahájením jakékoliv pohybové aktivity vyšetřit lékařem. Ten by vám měl doporučit pro vás vhodný sport a varovat vás v případech, kdy je vhodnější se zátěži vyhnout.
- Buďte aktivní:Aspoň 150 minut týdně věnujte mírnému cvičení, nebo 75 minut intenzivnímu, případně zkombinujte obojí. Fyzická aktivita je něco, co pomůže vašemu tělu udržet se v dobré kondici – a stačí třeba chodit každý den pěšky do schodů.
- Zda se za vysokým tlakem neskrývá onemocnění nadledvin, ledvinných cév nebo podvěsku mozkového.